Metale odgrywają dużą rolę w naszym życiu. Są podstawą większości konstrukcji, z których korzystamy na co dzień. W związku z tym, również sporo z nich ulega zużyciu. W trakcie remontu czy budowy powstają spore ilości metalowych odpadów. Często pojawia się pytanie jak je zutylizować?

Odpowiedzią są skupy złomu. Są to firmy, które pomogą nam pozbyć się zbędnych metali, sprzętu AGD, części maszyn czy samochodów, a także elektroniki. Jaką dokładnie rolę odgrywają skupy złomu w recyklingu śmieci?

Co możemy na nich sprzedać?

Czym właściwie zajmuje się skup złomu?

Skup złomu

Skupy złomu należą do przedsiębiorstw zajmujących się odkupem większości odpadów metalowych w celu ich dalszej obróbki i sprzedaży uzyskanego w ten sposób surowca. Ich funkcjonowanie pomaga utrzymać segregację i wtórne użycie różnych surowców jak miedź, aluminium czy brąz. 

W skupie złomu możemy również sprzedać odpady wyprodukowane w domu. Zdarza się, że można za nie otrzymać, jeśli masz ich dużo, całkiem przyzwoite pieniądze.

Ważne jest aby odsprzedawać złom w dobrym punkcie. Nie wszystkie bowiem skupy przyjmują każdy rodzaj złomu. Warto wcześniej zrobić research.

Dowiedz się więcej: Co warto oddać na skup złomu?

Co można sprzedać w skupie złomu?

Metale kolorowe to całkiem szerokie pojęcie, które dotyczy wszystkich metali i stopów metali, które nie mają w sobie domieszki żelaza. Do metali kolorowych zaliczamy więc złoto, srebro, czy miedź i jej stopy. Zwłaszcza miedź jest jednym z często odzyskiwanych przez skupy metali – znajdziemy ją w kablach, instalacjach wodnych czy gazowych.

Skupy złomu pomogą nam również zutylizować stary sprzęt AGD czy elektrośmieci. Zwłaszcza te drugie w ostatnim czasie stają się wyzwaniem – nie da się ich używać wtórnie, ale można odzyskiwać z nich drogocenne metale ziem rzadkich. Stary laptop czy smartfon to żaden kłopot.

Do skupu złomu można także oddać samochód i w zasadzie wszelkie konstrukcje czy produkty zawierające skupowane metale. Stare kaloryfery, wanny, rurki czy puszki po napojach można oddawać na skup i otrzymywać za to pieniądze w zależności od wagi złomu. Brzmi jak uczciwy układ.