Zalegający złom jest problemem zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm czy przedsiębiorstw. Najlepszym sposobem na pozbycie się go jest oddanie złomu do punktu skupu. W ten sposób nie tylko zarobimy pieniądze, ale i oczyścimy przestrzeń wokół siebie, chroniąc środowisko naturalne. Przed oddaniem złomu warto go posegregować.

Dlaczego warto segregować złom?

Prawidłowa segregacja złomu umożliwi szybkie i sprawne pozbycie się odpadów. Jednocześnie usuniemy z nich przedmioty, które nie nadają się do oddania i z pewnością nie zostaną przyjęte przez punkt skupu. Dodatkowo segregacja jest niezwykle ważna, aby za wszystkie oddane przedmioty uzyskać oczekiwaną cenę. Istnieje bowiem kilka grup złomu, każda wyceniana jest inaczej.

Jak segregować złom?

W pierwszej kolejności należy podzielić złom zgodnie z jego rodzajem na poszczególne kategorie:

  • miedź
  • aluminium
  • stal
  • mosiądz

Niektóre punkty skupu przyjmują dodatkowo makulaturę i folię. Segregacja śmieci pozwala na ponowne wykorzystanie ich, czyli recykling. Bardziej dokładnym sposobem rozdzielania złomu jest jednak korzystanie z poniższej klasyfikacji:

  • złom stalowy – wsadowy (przygotowany do bezpośredniego użycia w procesie stalowniczym) i niewsadowy (przed wykorzystaniem wymagający przerobu mechanicznego lub ręcznego)
  • złom żeliwny – maszynowy, handlowy
  • złom metali nieżelaznych – aluminium, stopy metali

Z posegregowanym złomem wystarczy już tylko odwiedzić wybrany punkt skupu.

Czego nie można oddać na złom?

Polskie prawo zabrania sprzedaży monet aktualnie funkcjonujących w obiegu, znaków drogowych, elementów konstrukcyjnych infrastruktury drogowej (np. części torów). Z całą pewnością żaden legalnie działający skup złomu nie przyjmie takich przedmiotów. Nawet, jeśli wejście w ich posiadanie zostanie potwierdzone (np. wynikiem aukcji czy licytacji).