Skupy złomu cieszą się coraz większą popularnością, co wiąże się ze wzrostem świadomości ludzi na temat ochrony środowiska naturalnego i powstania pytania – ile można zarobić oddając złom? Oddając złom oczyszczamy przestrzeń wokół siebie, dzięki czemu mamy więcej miejsca na przechowywanie innych, przydatnych przedmiotów. Dodatkowo możemy w łatwy sposób zarobić i zasilić domowy / firmowy budżet. Jak wygląda to z punktu widzenia finansów?

Sprawdź też: Czego nie można oddać na skup złomu?


Od czego zależy cena złomu?

Na ostateczną cenę za złom wpływa wiele czynników, przede wszystkim jego waga oraz rodzaj oddawanego surowca. Zazwyczaj najwięcej można otrzymać za metale kolorowe, jak np. mosiądz, miedź, brąz czy cyna. Za kilogram metali kolorowych można otrzymać nawet kilkadziesiąt zł więcej niż za kilogram zwykłych metali. Zebranie ich zabiera jednak nieco więcej czasu – są mniej popularne niż tradycyjne metale.

Wyższą stawkę otrzymamy również za nieskorodowane elementy konstrukcyjne lub aluminiowe elementy samochodowe, ponieważ przedmioty te posiadają wyższą zawartość czystego metalu. 

Wynagrodzenie za złom

Dokładne wynagrodzenie zależy od skupu, do którego zawozimy złom. Większość obiektów oferuje stawki od 1 kg surowca, w zależności od jego gatunku.

Przykładowo, za złomowanie starego auta może utrzymać od 200 do 500 zł, w zależności od jego wagi. Warto więc znaleźć skup złomu cieszący się dobrą sławą i posiadający rzetelne, precyzyjne wagi. Liczy się bowiem każdy kilogram.

Jak zarobić więcej na złomie?

Aby uzyskać najkorzystniejsze stawki warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • zawsze oddawać oczyszczony złom (niektóre skupy obniżają cenę za obecność ewentualnych zabrudzeń)
  • oddawać wysokiej jakości metale, np. kable zawierające nikiel, cynę czy brąz, a także różnego rodzaju przedmioty z metali szlachetnych

Oczywiście najlepiej pozbyć się całego zalegającego złomu. Jeśli posiadamy firmę i ilości metalowych odpadów są duże, warto umówić się ze skupem złomu na odbiór odpadów. Dobrej jakości placówki posiadają własny transport.